Projekt na téma: „Jsme malé opičky“
Časový rozsah: ½ - ¾ hodiny
Pomůcky:ponožky (každé dítě svou), molitanové
míčky, švihadla, barevné šátky (početbarev
podle věku a úrovně dětí),kazeta s relaxační hudbou
Cíle vzdělávacích
oblastí:
Dítě a jehotělo (hlavní): hlavním cílem je předejít ortopedickým oslabením, cvičení jezaměřeno na vyrovnávací cvičení – ploché nohy. Zdokonalovat orientaciv prostoru, zdokonalovat pohyblivost, zvětšení pohyblivosti celého těla,aktivní stah svalů celé plosky nohy, posilování příčné klenby chodidla,pěstování rovnováhy, soustředění, citlivost chodidla, uvědomění si vlastníhotěla.
Dítě a jehopsychika: procvičení znalosti barev, rozvoj pozornosti, rozvoj a
kultivacepředstavivosti a fantasie, posilování přirozených poznávacích pocitů(zvídavost, zájem,
radost…). Pojmenovat zvířátka v ZOO, zpracováníinformací. Vyjádření vlastního názoru,
uvědomění si sebe sama. Analýza asyntéza slov.
Dítě a tendruhý: spolupráce s ostatními při hrách, respektovat
druhé,respektovat a dodržovat herní pravidla, neposmívat se, pokud to někdo dělájinak než já,
respektovat odlišnost druhých.
Dítě aspolečnost: pochopit funkci chování a plnění své role ve hře,
jednatspravedlivě, hrát fér.
Dítě a svět:rozvíjet úctu k životu ve všech jeho formách, informace
o jinýchživočišných druzích.
1. část
Hygienadětí, vysvlečení nebo převlečení do věcí na cvičení, seznámení
dětí s tím,že jdeme do tělocvičny, co tam budeme dělat. Seznámím dětis bezpečnostními
pokyny (po chodbě do tělocvičny nepoběžíme, nepolezeme nažebřiny…), ostatní pokyny dětem nutno
připomínat až během cvičení.
2. část:
„Honěná“
Klasická honičkas babou (tentokrát s „opičkou“), která honí a
předává babu dál.
3. část: průpravné cviky
Motivace nacelou činnost: S dětmi mluví loutka opičky:“ Jé, děti, já se Vám
aninepředstavila! Jmenuji se Žofinka a Vy?“ děti řeknou svá celá jména. „Já už tomám, co
takhle si zahrát na opičky? To je ale nápad.“
Organizace:Na „značkách“
(stanovištích) v prostoru, kolem sebe dostatek místa. Děticvičí bosé!!!
Popis cviku | Grafické znázornění | Zaměření | Motivace |
1) ZP: a) stoj snožmo, levou zanožit, patu přitáhnout
k hýždím a)
stoj snožmo, levou přednožit a rukama přitáhnout
k trupu -
výdrž v poloze -
| | Udržení rovnováhy, protažení svalů stehenních a lýtkových | „Abychom mohly být dobré opičky, musíme se nejprve protáhnout, opičky se protahují na
stromech, ale my tu strom na lezení nemáme, tak se musíme protáhnout po našem“ |
2) ZP: stoj mírně rozkročný, ruce podél těla a) pohupování se na
špičkách přenášení váhy vpřed a vzad (na špičku a na patu) | | Protažení a procvičení kotníků, protažení svalů plosky nohy | „Opičky potřebují k lezení po stromech hlavně nohy a kotníky, tak se zkusíme
houpat, jako když stojíme na větvičce – sem a tam, nahoru a dolů.“ |
3) ZP: stoj snožmo. Kotník jedné nohy položíme nad koleno druhé a ruce
spojíme nad hlavou do stříšky | | Cvik
na výdrž, na udržení rovnováhy, je vhodný hlavně pro starší děti – „čisté“
předškoláky | „Tak, teď už umíme držet na větvičce
rovnováhu na obou nohách, co takhle zkusit to na jedné – teda vám to jde, vy jste lepší, než
Žofinka.“ |
4) ZP: stoj snožmo, ruce
podél těla Ze švihadla utvoříme kruh (rybníček) a skáčeme dovnitř a ven | | Důraz na měkký doskok | „Opičky také musí umět
přeskakovat z jedné větvičky na druhou, nebo třeba i skákat do rybníčku, zvládnete
to?“ |
5) ZP: stoj mírně rozkročný Ze švihadla je kruh (rybníček),
chodíme kolem jako opičky – ohnou chodidlo, váhu přenesou na vnější stranu
chodidla | | aktivní stah svalů celé plosky nohy, posilování příčné klenby chodidla |
Říkanka: My jsme malé opičky, cvičíme si nožičky. |
6) Přechod přes švihadlo, ploska chodidla na švihadle, u menších dětí dvě švihadla vedle sebe,
tím utvořím „lavičku“. Pro rovnováhu upažit. | | Pěstování rovnováhy, soustředění, citlivost chodidla | „Máme pod sebou těžký úkol, musíme dojít na konec větve, kde na nás čeká banán (jiná
pochoutka).“ |
4. část: hlavní část -
Vyrovnávacícvičení – předejití ortopedickému oslabení plochých nohou – OPIČÍ
DRÁHAZ TĚCHTO CVIKŮ:
(lze ji zařaditale pouze s tou podmínkou, že cviky děti znají a
v mezích svýchmožností ovládají, jinak bych nedoporučovala, nebo si je před „Opičí
dráhou“zacvičí, nebo zopakují) a to takto:
Dětem dám doprostoru švihadlo nebo obruč do kruhu,
(děti cvičí s jednou ponožkou nanoze), míček, švihadlo položené do dálky. Asi takto: děti mohou
být rozdělenyna dvě družstva a soutěží spolu.
Dítě si nohousundá ponožku, tu vezme prsty nohy, a
asi ve vzdálenosti 3 skoků je obruč nebošvihadlo, kam ponožku přemístí, poté přejde švihadlo (viz.
cvik 7), obejde jakoopička švihadlo do kruhu (viz. cvik 5), skočí dovnitř a ven (viz. cvik
4),„opičími“ kroky dojde zpět ke svému družstvu a pokračuje další dítě, ostatnímohou
fandit.
7) ZP: stoj snožmo, před nohama švihadlo, nebo ponožku a)
uchopování švihadla nebo ponožky jednou nohou a zvedání b) prsty u nohou smotat
švihadlo do klubíčka a rozmotat do délky | | aktivní stah svalů celé plosky nohy, posilování příčné klenby chodidla |
„Tady před námi leží na zemi větvička, která je plná pochoutek pro opičky, zvednete ji
nohou, jako pravé opičky?“ |
8) Stoj, míček
leží před nohou položíme jednu nohu přední částí chodidla na míček a točíme míčkem na zemi na
místě, nohy vystřídáme. | | Zcitlivění svalů chodidla, podélné i příčné klenby | „Opičky si rády hrají, kutálí si s kokosem, zkus to také“ |
9) Stoj na vnějších hranách chodidla, kolena jsou pokrčena od sebe, míček
držíme na zemi oběma chodidly, pomalu houpavě postupujeme malými „krůčky“
s pérováním při každém kroku vpřed s kutálením míčku před sebou. | | Chůze po hranách, přenesení váhy na vnější strany chodidla, aktivní stah svalů celé plosky
nohy | „Opičky si hrají s kokosem, kutálí si ho
před sebou.“ |
10) ZP: sed, podpor
vzadu Plosky nohou tlačíme k sobě, váhu přeneseme mírně vzad. Posouváme nohy vpřed a vzad.
Chodidla se nesmí rozpojit. | | Protažení svalů nohy | „Opičky zkouší, kam až
dosáhnou s nožičkami“ |
11) ZP: sed pokrčme, podpor vzadu - jednou nohou (prsty) sundáváme ponožku
z nohy (ponožka musí být na noze), nohy vystřídáme | | Posílení svalstva plosky nohy |
„Tak, teď si opičky také musí procvičit prstíčky a abychom si je mohli procvičit
s nimi, musíme si nejprve nasadit ponožku“ |
12) Děti stojí
nebo sedí, před nimi leží na zemi ponožka, kterou předtím sundaly z nohy, opřou nohu patou u
ponožky, ponožku zkusí zvednout skrčením všech prstů nad zem bez pomoci
ruky nebo druhé nohy. Nohy prostřídáme. | | Posílení svalstva plosky nohy. Děti musí cvičit bosé!!! | „Opička našla ne zemi něco moc zajímavého, chce se na to podívat, ale v ruce drží
banán, tak to zkusí zvednout jen nohou.“ |
Následuje uvolnění:
13) UVOLNĚNÍ Leh na zádech, ruce
předpažit, nohy přednožit a klepáním uvolňujeme. Poté se natáhnou, zkouší se protáhnout, jako když
se ráno probudí. | | Uvolnění namáhaných končetin | „Opičky si potřebují odpočinout a
uvolnit se.“ |
5. část – pohybová hra:
„Opičíhonička“
„Hrana ZOO“
Motivace:opakování zvířátek v zoologické zahradě, po zopakování
„přijdou“ mezi dětiloutky čtyř zvířátek (opice, lev, papoušek a had). Zeptají se dětí,
zda by sina n nechtěly zahrát.
Předškolácimohou při opakování zvířátek v ZOO určit první a poslední
písmeno veslově, vytleskat slabiky a určit počet slabik.
Organizace:v kruhu uprostřed třídy nebo
tělocvičny, každé dítě stojí na své kytičce(značce).
Pravidla:děti jsou rozděleny na výše
zmiňovaná čtyři zvířátka, stejně tak učitelka(pokud hraje s nimi). Děti jsou v kruhu,
učitelka stojí uprostředkruhu, zvolí jedno zvíře a všechna zvířátka toho druhu si musí rychle
vyměnitmísto, s nimi si snaží najít místo i učitelka, která stála dosud uprostřed(předtím
kytičku – značku neměla), nyní nezbude kytička zase na někoho jiného,to stojí opět uprostřed
kruhu, zvolí další zvíře, ta si opět vymění místo, hrapokračuje, dokud děti dodržují pravidla, nebo
dokud učitelka neurčí konec.Kromě volby jednotlivých zvířátek může říct osoba uprostřed kruhu
„ZOO“ – to sipotom musí vyměnit místo všechna zvířátka.
6. část – uvolnění, relaxace
Motivace:„My opičky jsme moc chytré,
ale jestlipak umíme také znát barvy?“
Organizace:rohy a stěny třídy (tělocvičny) jsou vymalovány
barevně (8 barev) – určím, kekterým děti půjdou (počet barev podle věku a úrovně dětí), pokud
jsou stěnybílé, navěsím barevné šátky (utvořím barevné koutky).
Provedení:děti jsou opičkou Žofkou rozděleny
do skupin (počet stejný jako počet barev),Žofka určí, která skupina půjde ke které barvě. Stojí tak,
aby měly dost místaa protahujeme plosku nohy (chodidlo). Stojíme na špičkách, poté se přehoupnemena
paty a zase zpátky.(„Opička se houpe na houpačce“), (opakujeme cvik č. 2z hlavní
části), poté zkusíme nohy střídat (liftink) – jedna na patě,druhá na špičce. Poté si sednou,
nohy natáhnou před sebe a propínají prstynohy, chodidlo, potom zkusí mírně roztáhnout prsty. Děti si
lehnou na záda,zavřou oči, Žofka prostřednictvím učitelky dětem říká: „Teď jste malé
opičky,představte si sami sebe, jak sedíte pod stromem, všude okolo je spousta trávy,je tu i
vodopád.“ (využití informací a zapamatování obrázků, které dětizískávaly po dobu, kdy jsme si
o tématu povídali). Poté děti pomalu otevřouoči, protáhnou se jako opička na louce když vstává,
pomalu si sednou a vstanou.
7. část – reflexe
Posadíme se dokroužku a každé dítě
řekne, jak se mu cvičilo, co se mu líbilo na cvičení, conaopak mu vadilo a proč – vyjádření
vlastního názoru, uvědomění si sebe sama.